DOPROVODNÝ PROGRAM

 

Výstavy

Přednášky

Večírek

 

Výstavy na designSUPERMARKETU

Kafkův dům, Nám. Franze Kafky 3, Praha 1
Čtvrtek 8. 12. – Neděle 11. 12. 2016

 

Shenkar: Izraelský šperk dnes

V roce 2015 zaznamenal Ateliér šperku na univerzitě Shenkar v Tel Avivu pod vedením profesora Sharona Kerena mimořádnou úroveň diplomantů. Závěrečné práce osmi vybraných autorek čerpají inspiraci z pro nás často vzdálených, až exotických životních zkušeností – od osobních vzpomínek na vojenskou službu, která je v Izraeli povinná i pro ženy, až po pátrání po zapomenutém rodinném tajemství v Gruzii. Proces jejich tvorby byl pro autory současně procesem nového poznání, mnohdy i sebepoznání. Představená díla polemizují s hranicí vnitřního a vnějšího, biologického a technického, s nastavenými limity sociálními i kulturními. Samy pak překračují hranice šperku a jsou více objekty volného umění.

Kurátorka výstavy: Danica Kovářová, Darina Zavadilová
Autoři: Vika Mayzel, Noa Farbstein, Shiran Shashua, Adi Sharon, Aya Uzan, Gal Barsheshet, Lia Elnatan, Yarden Aizic Halimi
Vizuální koncept: Matěj Činčera, Jan Kloss

Tři z uvedených autorů se na designSUPERMARKETU představí také osobně s vlastní prodejní kolekcí – Vika Mayzel, Noa Farbstein a The Morning After (Shiran Shashua).

 

10! designSUPERMARKET

Když se v roce 2007 uskutečnil první ročník festivalu designSUPERMARKET, bylo to především z důvodu nedostatku prodejních příležitostí pro mladé designéry. Vystavujících tenkrát bylo 22. Letos jich je 100, kurátorsky vybraných z 200 přihlášených. Přitom doba pokročila a původní role festivalu už dávno není zcela na místě: Málokterý autor dnes nemá vlastní eshop nebo prodejní showroom, vznikl bezpočet design shopů (a hned několik design weeků).

Motivací designSUPERMARKETU však i nadále zůstává potřeba upozorňovat veřejnost na jiný, alternativní způsob nakupování a vlastnění věcí, oproti nesmyslné a často nevkusné konzumní nadprodukci, která vrcholí zejména právě před Vánocemi. Hrdě v tom pokračuje už podesáté, baví se tím a stále roste, nejen do šířky.

Výstava 10! vzpomíná na jednotlivé ročníky festivalu, jejich náplň i atmosféru.

 

Přednášky a diskuze v experimentálním prostoru NoD

Dlouhá 33, Praha 1
Sobota 10. 12. 17:30 – 21:00

 

17:30
Modeschau: Laboratoře módního designu v Holandsku a v Česku

Modeschau uvádí diskusi na téma podpory, zázemí a vývoje módního designu v Česku a v Holandsku. Kurátorka Nawie Kuiper představí projekt Forza Fashion House, za nímž stojí organizátoři festivalu Fashionclash Maastricht. S podporou města vytváří v kreativní hub pro koncentraci a rozvoj znalostí a podnikání. Cílem je vytvořit inspirativní zázemí pro realizaci a prezentaci designérské tvorby, které je napojené na lokální módní průmysl a funguje jako laboratoř, která přispívá k jeho rozvoji a mezinárodní relevanci.

Českou situaci na poli systematické podpory módního designu shrneme s Alicí Klouzkovou a dalšími hosty. Připomeneme systém a fungování socialistického ÚLUV, shrneme pokusy o založení podobných institucí u nás a otevřeme diskusi o tom, jak by mohl český „Módní dům“ vypadat. Moderuje Veronika Ruppert (Modeschau, Radio Wave).

Diskuze probíhá v angličtině bez překladu.

 

18:45
Sharon Keren: Současný izraelský šperk na univerzitě Shenkar

Jak se formovala katedra Designu šperku na univerzitě Shenkar – Engeneering. Design. Art. v Tel Avivu pod osmiletým vedením osobnosti, jež není šperkařem, ale významným sochařem a performerem a členem známé umělecké skupiny Zik Group, činné od poloviny 80. let.

Absolvent univerzity Bezalel v Jeruzalémě aktivně tvoří již od konce 70. let, kdy se současně vrátil na svoji alma mater a začal učit na Fakultě umění. Do akademického života univerzity Shenkar v Tel Avivu se pak zapojil v roce 2004, od roku 2008 až do letošního letního semestru stál v čele katedry Design šperku.

Keren je jedním ze zakladatelů a současně aktivním členem Zik Group, kterou v roce 1985 zformovali umělci, většinou rovněž absolventi Bezalel akademie. Skupina je v kontextu izraelského moderního umění unikátním uměleckým fenoménem, protože se věnovala performativnímu umění a zasahovala do mnoha terirorií, projevovala se prostřednictvím mnoha různorodých médií a stylů. Momentálně je Zik Group stále činná a má sedm angažujících se členů a mnoho dalších spřízněných partnerů působících v příbuzných disciplínách, jakými je architektura, film, hudba aj. Skupina pořádá různé typy performancí, v interiéru i na veřejných místech, v krajině a terénu, volí také sochařské vyjádření a často rovněž navrhuje stage design spojený s vizuálním uměním.

Během zmíněných let se Sharon Keren představil na mnoha lokálních i zahraničních výstávách, a to jako samostatně tvořící umělec i jako člen Zik Group. Pod hlavičkou této skupiny v roce 1990 získal Cenu kritiků za vizuální umění, v roce 1994 druhou cenu na Acco Festivalu a v roce 2001 Cenu Ministerstva vědy a kultury v kategorii Plastických umění.

Přednáška probíhá v angličtině bez překladu.

 

20:00
Sluneční modernismus: Přednáška Adama Štěcha o jeho architektonickém dobrodružství v Kalifornii

Modernistická architektura minulého století dospěla mimo jiné svého vrcholu v Kalifornii. Od třicátých let se zde rodil nový styl architektury, který vyvrcholil v průběhu let padesátých a šedesátých. Evropské principy funkcionalismu přizpůsobili tehdejší progresivní architekti lokálním klimatickým podmínkám a vytvořili fenomén lehkého a transparentního kalifornského modernismu. Byla to především rezidenční architektura, která se stala katalyzátorem nových stavebních i výtvarných možností.

Adam Štěch navštívil během měsíční cesty řadu výjimečných architektonických děl druhé poloviny dvacátého století, včetně realizací Richarda Neutry, Johna Lautnera, Rudolfa Schnidlera, Donalda Olsena nebo Bruce Goffa. Přednáška vznikla ve spolupráci s Rádiem 1.

Přednáška probíhá v češtině.

 

Narozeninový večírek

NoD, Dlouhá 33, Praha 1
Sobota 10. 12. 21:30

DSM SLAVÍ 10!

DJ Pierre & NobodyListen
Program ve spolupráci s Radiem 1.

This post is also available in: English

Partneři projektu