16/11/2015

DANIT PELEG

 

Nejočekávanějším zahraničním hostem devátého ročníku festivalu designSUPERMARKET je izraelská módní návrhářka Danit Pelegkterá v Praze představí svou módní kolekci vytvořenou pomocí 3D tisku. Celý módní svět i média jako New York Times, Wall Street Journal, Vogue či Elle ohromila Danit Peleg unikátním spojením módy a moderní technologie a během jednoho měsíce se tak z absolvující studentky stala hvězdou. Rozpoutala diskusi o módní revoluci, když jako první svou pětidílnou kolekci včetně bot a doplňků vytiskla pomocí běžné uživatelské 3D tiskárny.

Jak tisknout módu?

Danit Peleg je první návrhářkou na světě, která využívá pro 3D tisk svých modelů běžnou spotřebitelskou 3D tiskárnu Witbox. Všechny kousky doma tiskne na A4 formát a poté je ručně lepí. Tento proces je nesmírně časově náročný, některé modely trvalo vytvořit déle než 300 hodin. Kromě toho za precizními 3D modely, jejichž struktura vypadá jako krajka, stojí 2000 hodin vývoje a experimentování s tiskovými materiály. Běžná vlákna používaná pro 3D tisk jsou totiž příliš tuhá, a tak po devíti měsících výzkumu Peleg zvolila na zhotovení svých modelů inovativní vlákno Fila Flex, které je dostatečně poddajné a pružné na 3D tisk oděvů.

Inspirací pro samotný design oděvů pak byla buněčná struktura, kterou vyvinul inženýr Andreas Bastian, a obraz Svoboda vede lid od romantického malíře Eugene Delacroixe. Peleg klasický obraz upravila tak, že vypadal jako 3D obraz a poté pracovala s trojúhelníky, které vyšly na povrch v kompozici malby.

 

 

Seznamte se s Danit Peleg

Danit Peleg vytiskla pět kompletních modelů včetně bot a doplňků. Návrhářka vidí v 3D tisku revoluční možnosti. Posláním jejího projektu je však mnohem větší téma než konkrétní návrhy prototypů. Chce poukázat na revoluční možnosti 3D tisku v běžném životě: „Jen si představte ten potenciál. Je vám zima? Vytisknete si svou vlastní bundu. Cestujete bez zavazadla? Vytiskněte si oblečení v hotelovém pokoji. Brzy budeme schopni navrhovat, sdílet a tisknout naše vlastní oblečení přímo zdomova,“ říká Peleg.

Světově úspěšnou 3D kolekcí uzavřela své studium na izraelské univerzitě inženýrství a designu v Shenkaru. Po závěrečné přehlídce v Shenkaru se ze dne na den stala celebritou. Od července letošního roku svou kolekci prezentovala v New Yorku, San Franciscu, Honkongu, São Paulu a dalších světových městech. Fascinující na Danit Peleg je její vizionářské myšlení při realizaci kolekce i uvažovaní způsobu jejího šíření. Nechce své modely prodávat, chce prodávat soubory s návrhy a dát tak zájemcům možnost vlastního tisku jejích modelů kdekoliv na světě.

 

danit1

danit

 

DANIT PELEG NA DESIGNSUPERMARKETU 2015

11. 12. 18:30
Danit Peleg: 3D Print in Fashion (fashion talk)

Předmluvu o 3D tisku v českém šperku a módě přednese Tereza Vernerová Volná.

12. – 13. 12.
SHOWROOM: Danit Peleg
Neprodejní výstava

Děkujeme za podporu Velvyslanectví státu Izrael v České republice a módnímu blogu fashionbook.cz.

This post is also available in: English

Partneři projektu