V rámci 9. ročníku festivalu designSUPERMARKET se můžete těšit na úplně první ze série prezentací a výstav mezinárodního kurátorského projektu European Design Stories, který realizujeme společně s kreativní skupinou OKOLO.
European Design Stories je kurátorský projekt dokumentující příběhy vybraných tvůrců, značek, projektů a děl v současném evropském designu.
Prostřednictvím multimediální mozaiky přiblížíme naše zážitky z cest za designem, které jsme podnikli během roku 2015. Fotografie, videa, zvukové záznamy, postřehy i artefakty od osobností, s nimiž jsme se setkali, nebo z míst, která jsme navštívili. To vše představuje design v procesu svého vzniku, v různých způsobech myšlení a v rozmanitých kontextech. Výstava Work in Progress poodhalí zákulisí práce našeho kreativního týmu a zároveň připomíná, že design nejsou pouze hotové produkty, ale především silné příběhy, znalosti a souvislosti, které za nimi stojí.
V rámci prezentace projektu European Design Stories proběhne v Kafkově domě také přednáška se zahraničními hosty. Ve čtvrtek 10. 12. od 19:00 hodin nejprve kurátor Adam Štěch (OKOLO) představí celkovou koncepci projektu a poté promluví mladí designéři Giorgia Zanellato (Zanellato/Bortotto) a Domenico Rocca (Segno Italiano), kteří mimo jiné ve společné diskuzi porovnají práci designérů v různých regionech Itálie.
European Design Stories: Work in Progress
10. 12. 2016 19:00 Kafkův dům
Program probíhá v angličtině.
Milánská značka Segno Italiano, kterou založili architekti a designéři Domenico Rocca a Alberto Nespoli, učí své zákazníky poznávat zapomenutá italská řemesla a legendy tamního designu. Objevuje je a vrací zpět do centra zájmu svým propracovaným marketingem, poutavými příběhy a mezinárodními aktivitami. Domenico s Albertem navázali od roku 2011 spolupráci již s několika řemeslnými mistry a firmami, které stále uchovávají řemeslné dědictví Itálie. V jejich kolekci jsou např. legendární židle Chiavari, porcelán Giroloma Franchiniho nebo měděné tepané nádobí z Trenta.
Mladí designéři Giorgia Zanellato a Daniel Bortotto, kteří založili vlastní studio Zanellato/Bortotto v Trevisu již po několika společných projektech, patří k mezinárodně rozkročené generaci současných italských tvůrců. Absolventi renomované univerzity ECAL ve švýcarském Lausanne se zabývají návrhy nábytku, svítidel i doplňků. Ve své autorské tvorbě zhodnocují trend současné básnické formy předmětů, kterou propojují se svým osobitým vypravěčským přístupem, často vycházejícím z jejich společných cest a zážitků. Studio Zanellato/Bortotto spolupracuje např. s nábytkářskou značkou Moroso nebo milánskou galerií Luisa delle Piane.
Projekt je podpořen programem Kreativní Evropa EU.
This post is also available in: English