Po úspěchu izraelského designu na posledních dvou ročnících festivalu designSUPERMARKET, kdy se představilo módní duo Muslin Brothers nebo návrhářka Danit Peleg s 3D tištěnou módní kolekcí, uvedeme také letos hned několik osobností z izraelské design scény. Tentokrát z oblasti šperku.
Shenkar: Izraelský šperk dnes
V roce 2015 zaznamenal Ateliér šperku na univerzitě Shenkar v Tel Avivu pod vedením profesora Sharona Kerena mimořádnou úroveň diplomantů. Závěrečné práce osmi vybraných autorů, které uvedeme na designSUPERMARKETU ve výstavě kurátorky Danici Kovářové, teoretičky designu a architektury a šéfredaktorky magazínu Dolce Vita, čerpají inspiraci z pro nás často vzdálených, až exotických životních zkušeností – od osobních vzpomínek na vojenskou službu, která je v Izraeli povinná i pro ženy, až po pátrání po zapomenutém rodinném tajemství v Gruzii.
Proces jejich tvorby byl pro autory současně procesem nového poznání, mnohdy i sebepoznání. Představená díla polemizují s hranicí vnitřního a vnějšího, biologického a technického, s nastavenými limity sociálními i kulturními. Samy pak překračují hranice šperku a jsou více objekty volného umění.
V intimní instalaci v návrhu Matěje Činčery a Jana Klosse, realizované z papíru Colorplan, se představí absolventi Shenkaru Vika Mayzel, Noa Farbstein, Shiran Shashua, Adi Sharon, Aya Uzan (Ayu – jewelry made), Gal Barsheshet, Lia Elnatan a Yarden Aizic Halimi. Tři z uvedených autorů budou na designSUPERMARKETU také osobně s vlastní prezentací svých prodejní kolekcí – Vika Mayzel, Noa Farbstein a The Morning After (Shiran Shashua).
Sharon Keren
V čele Katedry designu šperku na univerzitě Shenkar stála v posledních osmi letech osobnost, jež není šperkařem, ale významným sochařem a performerem. Je jí Sharon Keren, člen známé umělecké skupiny Zik Group, činné od poloviny 80. let. Proměnu Katedry v průběhu svého vedení představí osobně v rámci doprovodného programu designSUPERMARKET – v sobotu 10. 12. od 18:45 v NoD v Dlouhé ulici na Praze 1.
Absolvent univerzity Bezalel v Jeruzalémě aktivně tvoří již od konce 70. let, kdy se současně vrátil na svoji alma mater a začal učit na Fakultě umění. Do akademického života univerzity Shenkar v Tel Avivu se pak zapojil v roce 2004, od roku 2008 až do letošního letního semestru stál v čele katedry Design šperku.
Keren je jedním ze zakladatelů a současně aktivním členem Zik Group, kterou v roce 1985 zformovali umělci, většinou rovněž absolventi Bezalel akademie. Skupina je v kontextu izraelského moderního umění unikátním uměleckým fenoménem, protože se věnovala performativnímu umění a zasahovala do mnoha terirorií, projevovala se prostřednictvím mnoha různorodých médií a stylů. Momentálně je Zik Group stále činná a má sedm angažujících se členů a mnoho dalších spřízněných partnerů působících v příbuzných disciplínách, jakými je architektura, film, hudba aj. Skupina pořádá různé typy performancí, v interiéru i na veřejných místech, v krajině a terénu, volí také sochařské vyjádření a často rovněž navrhuje stage design spojený s vizuálním uměním.
Během zmíněných let se Sharon Keren představil na mnoha lokálních i zahraničních výstávách, a to jako samostatně tvořící umělec i jako člen Zik Group. Pod hlavičkou této skupiny v roce 1990 získal Cenu kritiků za vizuální umění, v roce 1994 druhou cenu na Acco Festivalu a v roce 2001 Cenu Ministerstva vědy a kultury v kategorii Plastických umění.
Program probíhá za podpory Velvyslanectví státu Izrael v ČR a Českého centra v Tel Avivu. Děkujeme.
This post is also available in: English