23/09/2013

Přes práh v GASK

 

Nezahálíme ani během příprav tradičního předvánočního festivalu designSUPERMARKET. Srdečně Vás zveme do GASK v Kutné Hoře na výstavu Přes práh s podtitulem Interiér jako umění v současném českém designu, kterou jsme připravili s naším kreativním týmem – architekty ze studia deFORM a grafiky Honzou Klossem a Matějem Činčerou. Udělejte si výlet, výstava potrvá až do 1. prosince!

Fotogalerii si prohlédněte ZDE.

foto: Tomáš Souček

Přes práh
Interiér jako umění v současném českém designu 

15/9 – 1/12/2013
GASK – Galerie Středočeského kraje, Kutná Hora

Přes práh otevírá aktuální otázku ne-jednoznačnosti vymezení umění a designu v tématu českého interiéru. Představuje díla mladých designérů překračující hranice svých oborů – produktového a nábytkového designu, skla, porcelánu, grafického designu nebo fotografie. Zachycuje v nich momenty, které sahají přes práh umění.

Koncept výstavy nás přivádí do prostředí klasických táborových stanů odkazujcích k atmosféře mládí, bezstarostnosti i čehosi pomíjivého. Podsadový stan, stoletý vynález českých skautů, zde figuruje jako univerzální interiér – sterilní prostor, který může být snadno proměnitelný a adaptabilní pro každého obyvatele.

Výstava jde po stopách příběhů věcí, které z univerzálního prostředí utváří intimní projev osobnosti. Ptá se po motivaci autorů k oscilaci mezi užitým a volným uměním, ať již prostřednictvím vlastního výrobního procesu, přístupu k limitům materiálů a forem, příběhu, který se skrývá na pozadí, nebo prostou rezignací na svůj základní zájem, jímž je funkčnost. Polemizuje nad hodnotou sériovosti v kontrastu s jedinečností ruční výroby. Poukazuje přitom na nekonečný práh fantazie představených designérů a inspiruje k jeho překročení i samotné návštěvníky.

Přes práh volně navazuje na německý projekt Come-in, který je v GASK vystaven paralelně a jehož záměrem je poukázat na interiérový design jako médium v současném německém umění. Česká výstava do pomyslného interiéru vstupuje z opačné strany: představuje aspekty volného umění v tvorbě českých designérů. Na křehkou otázku vymezení obou oblastí odpověď přímo nehledá. Nastavuje jí však jedno z možných zrcadel.

Projekt připravil kreativní tým designSUPERMARKET, který stojí na pozadí stejnojmenného festivalu současného designu v Praze. designSUPERMARKET působí jako prezentační platforma pro nastupující generaci českých designérů. V tomto duchu se nese i jeho první samostatná výstava. 

foto: Tomáš Souček

Kurátorka výstavy: Darina Zavadilová
Komisařka výstavy: Veronika Marešová (GASK)
Architektura:  deFORM – Václav Mlynář, Jakub Pollág
Grafický design: Matěj Činčera, Jan Kloss
Překlady: Zuzana Těťálová

Zastoupení designéři:
Nastassia Aleinikava, Michal Bačák, Ondřej Batoušek, Tomáš Bém, Jakub Berdych, Anna Bornová, Lenka Damová, deFORM, Kristina Hrabětová, Veronika Jiroušková, Jakub Kabát, Yveta Kroupová, Tomáš Kubačka, Maestrokatastrof, OKOLO, Eva Pelechová, Kristýna Pojerová, Julie Šišková, Klára Šumová, Michaela Tomišková, Gabriel Vach, Pavla Vachunová, Maxim Velčovský, Barbora Veselá

foto: Tomáš Souček

foto: Tomáš Souček

Pořadatelé:
GASK – Galerie Středočeského kraje, Kutná Hora

gask str

designSUPERMARKET, Praha

DSM_Logo_11

Partneři projektu:
Goethe-Institut, Institut für Auslandsbeziehungen e. V. (ifa), Tentwood

GI_Logo_horizontal_black_sRGB tentwood-logo-org-14

Junák Kutná Hora, středisko 01
www.skautikutnahora.cz

TOM Paprsek, Ostrava
www.tompaprsek.cz

This post is also available in: English

Partneři projektu