FESTIVALOVÉ LOKACE

 

2016 & 2015 Kafkův dům

Nám. Franze Kafky 3, Praha 1

designSUPERMARKET 2016 probíhá od 8. do 11. prosince v Kafkově domě na Náměstí Franze Kafky, stejně jako v roce 2015 (10.-13. 12. 2015) – vedle Kostela sv. Mikuláše, přesně 150m od středu Staroměstského náměstí. Činžovní dům z roku 1902 stojí v místě bývalé barokní prelatury kláštera Benediktinů u sv. Mikuláše na hranicích někdejšího židovského ghetta, kde se 3. 7. 1883 narodil Franz Kafka.

2014 Dům U Minuty

Staroměstské náměstí 4, Praha 1

designSUPERMARKET 2014 probíhá od 11. do 14. prosince v domě U Minuty v nejužším centru Prahy. Historický prostor renesančního domu, který přímo sousedí se Staroměstskou radnicí, je součástí rozlehlého celku měšťanských domů na rozhraní Staroměstského a Malého náměstí, tzv. Radničního bloku. Festival naplní 3 poschodí, půdu i ochozy pavlače. Věříme, že u nás najdete tu pravou oázu dobrého vkusu i nálady a utečete od nesmyslného předvánoční šílenství.

Radnicni blok Radnicni blok 2 2014-06-30 10.32.24

2013 Kafkův dům

Nám. Franze Kafky 3, Praha 1

designSUPERMARKET 2013 proběhl v Kafkově domě na Náměstí Franze Kafky – vedle Kostela sv. Mikuláše, přesně 150m od středu Staroměstského náměstí. Činžovní dům z roku 1902 stojí v místě bývalé barokní prelatury kláštera Benediktinů u sv. Mikuláše na hranicích někdejšího židovského ghetta, kde se 3. 7. 1883 narodil Franz Kafka.

2013 Štencův dům

Salvátorská 8, Praha 1 / STUDIO designSUPERMARKET 18. – 22. 9. 2013

Známý český architekt Otakar Novotný, žák neméně známého Jana Kotěry a autor prosulé budovy SVU Mánes na Masarykově nábřeží, dokončil návrh Štencova domu v Salvátorské v roce 1909 pod vlivem nastupující moderny a především vlastních studijních cest po Holandsku. Stavba se stala především díky výrazně jednoduchému domovnímu štítu s rastrem z odhalených režných cihel v pravidelném rytmu s bílými lícovkami zásadním kontrastem mezi okolní historizující zástavbou Starého Města. Pražský grafik Jan Štenc do komplexu budov umístil rozsáhlou tiskařskou a grafickou dílnu, archiv unikátních skleněných negativů i výstavní galerii pro ukázky své tvorby. Právě nádvorní stavby, v nichž se STUDIO designSUPERMARKET uskutečnilo, jsou charakteristické výraznou členitostí a světelností, která umožňovala dobovým technologiím vyvolávat negativy za využití přímého slunce. Celý dům sloužil jako centrum setkávání významných pražských osobností. Svou slávu si však udržel jen do nástupu komunismu. V současné době je stavba v majetku přímých potomků Jana Štence a hledá se nájemník který by na její někdejší slávu navázal. Věříme, že díky nám a především Vám se to aspoň na chvíli podařilo.

2011 – 2012 Palác Archa

Na Poříčí 26, Praha 1 / designSUPERMARKET SHOPPING

Historie Paláce Archa je velice barvitá. Jedná se o unikátní a neprávem přehlíženou stavbou v samotném srdci Prahy. Dvě souse-
dící budovy v ulici Na Poříčí, dnes č. 1045/24 a 1046/26, vybudovala původně Banka československých legií v letech 1921 – 1939.
Jako první byla v roce 1923 dokončena budova s č.p. 1045, dnes známá jako Legiobanka. Autorem architektonického návrhu
ve stylu rondokubismu byl Josef Gočár. Na stavbě se dále podílel např. sochař Jan Štursa čtyřmi plastikami legionářů umístěnými
nad hlavním vchodem, Otto Gutfreund, který na parapetu druhého patra vytvořil reliéfní vlys Návrat legií, a František Kysela s návrhem vnitřní malířské výzdoby a vitráží prosklené trojlisté klenby nad bankovní halou. V letech 1937 – 1938 byla přistavěna sousední budova, tentokrát již moderní funkcionalistická, v projektu architekta Františka Marka. Druhý dům, který je s Legiobankou komunikačně propojen, je nazýván Zlatý klas podle tepané plastiky ve druhém patře podle návrhu Josefa Kaplického. V roce 1990 areál obou budov zakoupila ČSOB a přistoupila k velkolepé rekonstrukci probáhající v letech 1991 – 1994 pod vedením architekta Vojtěcha Obadálka. Zároveň byl zrekonstruován suterénní divadelní sál a vyrostl zde jeden z nejmoderněji koncipovaných divadelních prostorů pozdního 20. století u nás, divadlo Archa.

www.palacarcha.cz

archa archa archa

2012 Dům Černá Labuť

Na Poříčí 25, Praha 1 / designSUPERMARKET PARTY

Na místě dnešní moderní stavby Dům Černá labuť stával původně menší dvoupatrový domek, ve kterém se v průběhu času vystřídalo několik nájemníků. Nejdříve dům sloužil hlavně jako restaurace a vyhlášené řeznictví. Ve 20. letech se do Černé labutě přestěhovala řada cechů či společenských spolků a po roce 1945 si 1. patro pronajala Židovská obec, která v domě kromě jídelny vybudovala i divadelní sál. Od roku 1948 stavba chátrala, na několik let ji ještě využilo divadlo E. F. Buriana, které sídlilo naproti a umístilo sem své provozovny, v přízemí byla malírna dekorací, v prvním patře kanceláře divadla a ve druhém patře krejčovna.
V péči divadla však budova i nadále chátrala, střídavě se uvažovalo o důkladné rekonstrukci, na kterou však divadlo nemělo pení-
ze, a nebo o demolici domu. Prakticky byl užíván pouze uliční trakt, do zadní části budovy byl z havarijních důvodů vstup zakázán. Po revoluci se zchátralý dům v restituci vrátil původním majitelům – rodině Jeřábkových – a ti jej v devadesátých letech prodali současným vlastníkům. Starý dům byl následně zbourán a na jeho místě byla postavena v roce 1998 nová moderní budova.
Název Černá labuť odkazuje k sousední budově, obchodnímu domu Bílá labuť.

www.dumcernalabut.cz

labut labut labut

 

 

 

This post is also available in: English

Partneři projektu